کاربرد کانکس سرایداری و نگهبانی

کاربرد کانکس سرایداری و نگهبانی
در بسیاری از ساختمانها و مجتمع های مسکونی در هنگام ساخت محلی را برای سکونت سرایدار در نظر میگیرند که به کانکس سرایداری معروف است. بعضی ساختمانها اما فاقد این واحد کوچک میباشند. و یا بعدها با تغییر کاربری ساختمان به آن نیاز پیدا میکنند. از این رو یکی از راهکارهایی که بتوان فضایی برای سکونت سرایدار ایجاد کرد. کاربرد کانکس به عنوان یک واحد کوچک تک اتاقی میباشد. گاها سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز در آنها تعبیه میگردد. و گاها نیز خود مجتمع در پارکینگ خود دارای یک واحد سرویس مستقل است که برای این منظور در نظر میگیرند. این نوع سازه را معمولا در محل اجرا میکنند. و بعضا یک سازه کوچک تر نیز برای قرار دادن در جلوی درب ورودی یا پارکینگ نصب میکنند. تا رفت و آمدهای به داخل مجتمع از طریق نگهبان کنترل شود. که البته این مورد برای شرکتهای بزرگ و پر رفت و آمد بیشتر کاربرد دارد.

کاربردهای دیگر کانکس
کاربرد خانه پیش ساخته 40 متری در بخشها و صنفهای مختلفی میباشد که در بالا به مهمترین آنها اشاره کردیم. اما کاربری های دیگری نیز وجود دارند که از نظر درجه اهمیت در رتبه پایین تری قرار دارند. از مهم ترین آنها کانکس اضافه بنا، کانکس پلیس و یا پلیس محله، ایستگاه اتوبوس، شعبه سیار بانک، ایستگاه های خدمات اجتماعی و پزشکی، امداد رسانی جاده ای، توریستی و گردشگری را میتوان نام برد. امروزه کمتر کسی است که درباره کاربرد و موارد استفاده از کانکس اطلاعاتی نداشته باشد.

این خانه های پیش ساخته به دلایل بسیاری که مهمترین آنها هزینه کمتر و ساخت سریع و همچنین امکان جابجایی میباشد. نسبت به ساختمانهای سنتی، از محبوبیت و استقبال خوبی برخوردار هستند. به طور کلی در زندگی امروزی کانکس ها محدود به یک کاربری خاص یا فضای خاص نیستند. بلکه طیف وسیعی از انواع کاربری ها را شامل میشوند. که از مهمترین آنها میتوان به کانکس کارگاهی، کانکس پلیس، کانکس فروشگاهی، کانکس فست فود سیار، کانکس امدادی، کانکس سرویس بهداشتی، و … اشاره کرد. در این بخش به بررسی مهمترین کاربرد کانکس خواهیم پرداخت.

https://metacontin.com/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-40-%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C/

کاربرد و موارد استفاده از کانکس
مهمترین ویژگی کانکس ها انعطاف پذیری آنها در ساخت میباشد. بدین معنا که میتوان آنها را به گونه ای طراحی و اجرا کرد که پاسخگوی نیاز هر کسی باشد.
کانکس قابل حمل و نقل: مناسب برای استفاده در مکان های صعب العبور که امکان ساخت و ساز در آنها مقدور نیست.
کانکس خدماتی: استفاده در فضاهای شهری پر رفت و آمد مانند مراکز تجاری و تفریحی که بدلیل کم بودن مساحت و دیگر مشکلات امکان احداث بنا وجود ندارد. بعنوان نمازخانه، ایستگاه‌ های دوچرخه، دستگاه های خودپرداز بانکی، راهنمای شهری و … .
کانکس کارگاهی: استفاده در پروژه های راهسازی و ساختمانی و عمرانی بعنوان انبار مصالح و وسایل، اتاق نگهبانی، کانکس پرسنل و نهارخوری و … .
کانکس ویلایی: مناسب برای استفاده در باغ ها و ویلاها و ملکهای خصوصی و همچنین مناطق ییلاقی.
کانکس مسکونی: مناسب برای استفاده مسکونی برای آسیب دیدگان بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله.
کانکس اورژانس و امداد: مناسب برای استفاده بعنوان یک واحد درمانی و امدادی.
کانکس اداری و کانکس مدیریتی: مناسب برای جبران فضاهای کوچک اداری.
پرکاربردترین موارد استفاده از کانکس
کانکس سرویس بهداشتی: مورد استفاده در فضاهای باز شهری مانند پارکها، پارکینگ های عمومی، مسیرهای بین شهری و … .
کانکس نگهبانی: مورد استفاده برای حراست شرکتها، گیت های ورودی پارکینگها، نگهبانی محله و موارد مشابه.
کانکس فروشگاهی: مورد استفاده برای ارائه و فروش محصولات مختلف.
کانکس پلیس: مورد استفاده در شهرها برای اسکان ماموران راهنمایی و رانندگی و همینطور پلیس انتظامی.
کاربرد کانکس خوابگاهی یا کانکس مدارس
کانکس هایی که محل استراحت و خوابیدن پرسنل باشند را کانکس خوابگاهی میگویند. که عمدتاً این کانکس به صورت سالنی میباشد. و در بعضی از آنها هم یک سرویس بهداشتی وجود دارد. این نوع کانکس در ابعاد مختلف میباشد. معمولاً این کانکس به خاطر استفاده شدن از آن به عنوان استراحتگاه از کیفیت معمولی میباشد. این کانکس به خاطر هویت خوابگاهی دائماً در حال جابجایی است. که این امر باعث آسیبهای زیادی به کانکس میرساند. کانکس خوابگاهی دارای تختهای متصل به دیوار میباشد که امکان باز و بسته شدن تختها را دارد.

  • امکان نگهداری کانکس با هزینه کم: سازه‌های پیش ساخته و به طور خاص کانکس‌های مختلف طوری طراحی شده‌اند که هزینه های آنها نسبت به خانه های مسکونی و سازه‌های غیر پیش ساخته به طور قابل ملاحظه ای کمتر است. بهینه سازی طراحی، فناوری استفاده از عایق‌های مختلف در دیواره ها (ساندویچ پانل) و درب و پنجره‌ها (برای مثال: درب و پنجره UPVC) ، استفاده حداکثری از حداقل امکانات و … از دلایلی است که این امر را بهتر توجیه می‌نمایند.

کانکسهایی که در روی برجک یا روی زمین قرار دارند و دارای یک پنجره در هر ضلع میباشد را کانکس نگهبانی بر اساس نوع کاربری آنها دارای اشکال مختلف هستند. مانند شش ضلعی مربع و مستطیل که این کانکس همگی دارای پنجره های بزرگ میباشد که نگهبان به راحتی بتواند به اطراف تسلط داشته باشد. کانکس نگهبانی در پروژه ها، ادارات و سازمانهای دولتی و خصوصی، مجتمعهای مسکونی و تجاری، پارکها و حتی در بعضی از مجتمع های تفریحی به عنوان کانکس فروش بلیط از آن استفاده میشود. کانکس نگهبانی ارگانهای نظامی میباشد. که در پادگانها و مراکز نظامی از آن استفاده میکنند.

0 دیدگاه دربارهٔ «کاربرد کانکس سرایداری و نگهبانی»

دیدگاهتان را بنویسید