اطلاعات کامل و جامع در مورد رشته مهندسی پزشکی

به نظر شما بهترین رشته دانشگاهی کدام رشته است؟ آیا مهم‌ترین رشته‌های دانشگاهی رشته‌های پزشکی، مهندسی عمران و رشته دندانپزشکی هستند؟ هر رشته دانشگاهی برای برخی از داوطلبان جذاب و برای سایر داوطلبان غیر قابل انتخاب است. این بدین معنی است که هر داوطلبی با توجه به معیارها و علاقه خود به سراغ انتخاب رشته دانشگاهی می‌رود. رشته‌های دانشگاهی تنوع زیادی دارند و داوطلبان نمی‌توانند تنها یک رشته را به عنوان بهترین رشته‌ در دانشگاه انتخاب کنند. تمامی رشته‌های دانشگاهی بازار کار خاص خود را دارند و فقط نمی‌توان یک رشته را به عنوان بهترین رشته معرفی کرد. داوطلبان گروه ریاضی هنگام انتخاب رشته با انواع رشته‌های مهندسی روبه‌رو هستند. یکی از این رشته‌ها که جزو رشته‌های جدید گروه ریاضی محسوب می‌شود، رشته مهندسی پزشکی است. رشته مهندسی پزشکی یک پل ارتباطی مابین رشته‌های مهندسی و پزشکی است. به عبارت دیگر این رشته یک رشته ترکیبی مهندسی و پزشکی است.

رشته مهندسی پزشکی با هدف ساخت سیستم‌های هوشمند پزشکی ایجاد شده است. داوطلبانی که در این رشته به ادامه تحصیل می‌پردازند باید با وسایل الکترونیکی به دنبال ساخت وسایل پزشکی باشند. بنابراین به این موضوع به راحتی می‌توان اشاره کرد که رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از مباحث و مفاهیم مهندسی و علوم تجربی است. این رشته در دانشگاه‌ها دارای اسامی مختلفی است. رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه‌ها با اسامی مختلفی مانند زیست پزشکی و بیوپزشکی نیز شناخته می‌شود. این رشته مانند سایر رشته‌های گروه ریاضی از شناخت مناسبی مابین داوطلبان برخوردار نیست و داوطلبان اطلاعات کمی در مورد این رشته دارند. تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی کامل این رشته دانشگاهی می‌رود و اطلاعات کاملی را در مورد گرایش‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این رشته در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. داوطلبان در این مطلب می‌توانند با بازار کار و درآمد این رشته تحصیلی آشنا شوند.

این نکات را فراموش نکنید

شما همه نکات برای موفقیت در کنکور تجربی را می‌دانید بنابراین برای موفقیت هر چه زودتر دست به کار شوید. موسسه حرف آخر، آخرین نکته‌های لازم را به شما آموزش می‌دهد.

 • درس زیست شناسی یک سکوی مهم برای پرتاب دانش‌آموزان تجربی به سوی دانشگاه است.
 • برای موفقیت بیشتر ذات هر درسی را بشناسید.
 • ذات بعضی از درس‌ها حفظی و برخی از آن‌ها فهمیدنی است.
 • زیست‌شناسی یکی از مهم‌ترین دروس گروه تجربی است که نه تنها مطالب حفظی دارد بلکه از مفاهیم فهمیدنی نیز برخوردار است.
 • این درس را باید زیاد و عمیق بخوانید.
 • دانش‌آموزان باید از روی کتاب های ترم اول پزشکی درسی دقیق بخوانند و از هیچ مطلبی عبور نکنند.
 • تمام شکل‌ها و حتی پاورقی‌ها را بخوانید.
 •  مطالب را مرور کنید و این بار همراه با خواندن، تست‌های ساده و متوسط را نیز حل کنید.
 •  ضمن خواندن درس و حل کردن تست‌ها، هر نوع اشکال حتی جزئی را یادداشت کنید و آن‌ها را رفع کنید تا هیچ نقطه‌ی مبهمی نماند.
 •  بعضی از تست‌هایی که اشتباه می‌زنید و تست‌های نشان‌دار را علامت بزنید تا بعداً دوباره آن‌ها را مرور کنید.
 •  تست‌های کنکور دانشگاه آزاد و سراسری را در مرحله‌ی آخر بررسی کنید.

مهندسی پزشکی زیرگروه کدام رشته است

رشته مهندسی پزشکی چیست؟ بازار کار این رشته تحصیلی چگونه است؟ داوطلبان سوالات زیادی در مورد رشته مهندسی پزشکی دارد، اما قبل از کسب اطلاعات لازم در مورد این رشته تحصیلی باید اطلاعات کاملی در مورد کنکور داشته باشند. کنکور سراسری با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. این بدین معنی است که کنکور سال 1402 و کنکور در سال‌های آینده مانند کنکور در سال‌های اخیر برگزار نمی‌شوند. بنابراین داوطلبان باید قبل از هر کاری با تغییرات جدید کنکور آشنا شوند و با توجه به این تغییرات خود را برای کنکور سراسری آماده کنند. اولین و مهم‌ترین تغییر کنکور سراسری، حذف دروس عمومی از دفترچه شماره یک است. این بدین معنی است که داوطلبان دیگر به سوالات دروس عمومی ادبیات فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی در کنکور سراسری پاسخ نمی‌دهند. با توجه به این شرایط داوطلبان در کنکور تنها باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند.

رشته مهندسی پزشکی یکی از رشته‌های گروه ریاضی در کنکور است. بنابراین داوطلبان برای قبولی در این رشته تحصیلی باید به سوالات دروس تخصصی گروه ریاضی پاسخ دهند. البته داوطلبان از گروه تجربی نیز می‌توانند در این رشته قبول شوند، اما پذیرش این رشته برای داوطلبان گروه تجربی کمی متفاوت‌تر است. رشته مهندسی پزشکی جزو کدام زیرگروه ریاضی است؟ رشته مهندسی پزشکی جزو هیچ زیرگروهی در کنکور ریاضی نیست! شاید بسیاری از داوطلبان از این موضوع مطلع نیستند که زیرگروه‌ها از کنکور سراسری حذف شدند. با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری تمامی رشته‌های گروه ریاضی در یک گروه قرار دارند. اگر تمامی رشته‌ها در یک گروه قرار داشته باشند، ضرایب دروس تخصصی چگونه محاسبه می‌شوند؟ تمامی دروس تخصصی دارای یک ضریب یکسان هستند. این بدین معنی است که رشته مهندسی پزشکی و سایر رشته‌های گروه ریاضی دارای ضرایب یکسان هستند و این ضرایب با توجه به رشته‌ها تغییر نمی‌کنند.

ضرایب جدید دروس تخصصی کنکور ریاضی

نام درسضریب
ریاضی12
فیزیک9
شیمی7

منابع کنکور ریاضی برای قبولی در مهندسی پزشکی

تغییرات کنکور در سال 1402 به قدری زیاد و متنوع هستند که داوطلبان بدون اطلاع از این تغییرات با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌شوند و داوطلبان تنها باید به سوالات دروس تخصصی در کنکور سراسری پاسخ دهند. اما این شرایط تنها تغییرات مهم کنکور سراسری نیستند. یکی دیگر از تغییرات کنکور سراسری به نحوه برگزاری کنکور سراسری مربوط می‌شود. کنکور سراسری با توجه به شرایط جدید سالی دو بار برگزار می‌شود. این بدین معنی است که کنکور سراسری در دو نوبت مجزا و با نتایج متفاوت برگزار می‌شود. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری در کنکور داشته باشند و نتایج خوبی در کنکور به دست آورند. داوطلبان سوالات زیادی در مورد این تغییر کنکور سراسری دارند. برگزاری کنکور در دو نوبت چه تاثیری بر روی منابع دارد؟

آیا منابع کنکور برای نوبت اول و دوم یکسان هستند؟ داوطلبان برای مطالعه دروس تخصصی کدام کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند؟ بدون شک این سوالات و سوالات دیگر در مورد منابع کنکور به ذهن داوطلبان می‌آیند. اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد در مورد منابع کنکور برای نوبت اول و دوم است. منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر دو نوبت کنکور در دی ماه و تیر ماه باید کل مفاهیم کتاب درسی را از سطر اول تا سطر آخر مطالعه کنند. داوطلبان برای کنکور سراسری باید کتاب‌های ریاضی پایه دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال پایه یازدهم، حسابان پایه یازدهم، حسابان پایه دوازدهم، هندسه پایه دوازدهم، ریاضی گسسته پایه دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم را مطالعه کنند.

منابع کنکور ریاضی در سال 1402

ریاضیات

نام کتابسال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم1399
هندسه 1: پایه دهم1399
هندسه 2: پایه یازدهم1400
آمار و احتمال: پایه یازدهم1400
حسابان 1: پایه یازدهم1400
حسابان 2: پایه دوازدهم1401
هندسه 3: پایه دوازدهم1401
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم1401

فیزیک

نام کتابسال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم1399
فیزیک 2: پایه یازدهم1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم1401

شیمی

نام کتابسال چاپ
شیمی 1: پایه دهم1399
شیمی 2: پایه یازدهم1400
شیمی 3: پایه دوازدهم1401

معرفی رشته مهندسی پزشکی

داوطلبان در حال حاضر با مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری آشنا هستند. ما در ادامه مطلب به سراغ معرفی رشته مهندسی پزشکی می‌رویم و اطلاعات کاملی را در مورد این رشته در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم. رشته مهندسی پزشکی یک پل ارتباطی مابین رشته‌های مهندسی و علوم تجربی است. مهندسی پزشکی که به آن مهندسی زیست پزشکی نیز گفته می‌شود در انگلیسی به معنی Biomedical engineering است. این رشته جدید نیازهای پزشکی را در زمینه ساخت ابزارهای پزشکی از طریق مهندسی برطرف می‌کند. این بدین معنی است که رشته مهندسی پزشکی ابزارهایی را با علم مهندسی تولید می‌کند که برای بیماران با مشکلات مختلف مفید است. مهندسی پزشکی به پزشکان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها عملکرد بهتری در درمان بیماری‌ها داشته باشند. بنابراین با توجه به این تعاریف به راحتی می‌توان گفت که رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از رشته‌های مهندسی و علوم تجربی است.

رشته مهندسی پزشکی به فارغ‌التحصیلان این آموزش را می‌دهد که آن‌ها وسایل مصنوعی مانند چشم مصنوعی، پای مصنوعی، دست مصنوعی و … را برای راحتی بیماران طراحی کنند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که ساخت اعضای مصنوعی تنها وظیفه مهندسان پزشکی نیست و آن‌ها در حوزه‌های مختلفی فعالیت دارند. مهندسی پزشکی از رشته‌های مهندسی مانند کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک همراه با رشته‌های پزشکی استفاده می‌کند تا وسایل مناسبی را برای بیماران طراحی کند. دانشجویان در این رشته یاد می‌گیرد که چگونه اندام‌های مصنوعی را بسازند. داوطلبانی که به سراغ این رشته تحصیلی می‌روند باید به هر دو رشته مهندسی و علوم تجربی علاقمند باشند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که داوطلبان در این رشته تجهیزات پزشکی مناسب را در اختیار جامعه پزشکی قرار می‌دهند. تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی باید زیر نظر مهندسان پزشکی وارد بازار شوند.

مهندسی پزشکی به انگلیسی

داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته مهندسی پزشکی هستند باید اطلاعات کافی در مورد این رشته داشته باشند. رشته مهندسی پزشکی مانند سایر رشته‌های مهندسی شناخته شده نیست. همین موضوع نیز موجب می‌شود که اکثر داوطلبان با شناخت کافی به سراغ این رشته نروند یا حتی با نام این رشته آشنا نباشند. یکی از متداول‌ترین سوالات داوطلبان در مورد رشته مهندسی پزشکی به اصطلاحات و کلمات انگلیسی این رشته مربوط می‌شود. رشته مهندسی پزشکی به انگلیسی چیست؟ مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی به انگلیسی Biomedical engineering است. این رشته در سایر کشورها نیز یک رشته جدید و شناخته نشده محسوب می‌شود، اما این رشته یک رشته بسیار تاثیرگذار در علم پزشکی است. داوطلبانی که به دنبال ادامه تحصیل در این رشته هستند باید با تمامی کلمات و اصطلاحات انگلیسی این رشته آشنا باشند. البته داوطلبان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به نحوی با این کلمات آشنا می‌شوند.

داوطلبان می‌توانند در بخش زیر با مهم‌ترین اصطلاحات رشته مهندسی پزشکی آشنا شوند:

 • مهندسی ژنتیک: genetic engineering
 • مهندسی کیفیت: quality engineering
 • مهندسی همزمان: concurrent engineering
 • مهندسی صنایع: industrial engineering
 • مهندسی اجتماعی: social engineering
 • مهندسی وب: web engineering

لیسانس رشته مهندسی پزشکی چند سال طول می‌کشد؟

رشته مهندسی پزشکی چند سال طول می‌کشد؟ این رشته در مقطع کارشناسی چند ترم است؟ داوطلبان سوالات زیادی در مورد تعداد واحدهای درسی این رشته و مدت زمان تحصیل آن دارند. رشته مهندسی پزشکی جزو رشته‌های مهندسی است که مدت زمان تحصیل مناسبی دارد. این رشته در مدت زمان 4 سال در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مهندسی پزشکی واحدهای درسی را در 8 ترم تحصیلی به داوطلبان ارائه می‌دهد. داوطلبان باید در این مدت زمان 140 واحد درسی را مطالعه کنند. واحدهای درسی این رشته شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی هستند. داوطلبان در طول این دوره باید 20 واحد دروس عمومی، 26 واحد دروس پایه، 47 واحد دروس اصلی و 47 واحد دروس تخصصی را سپری کنند.

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 26 واحد
 • دروس اصلی: 47 واحد
 • دروس تخصصی: 47 واحد

گرایش های مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی

آیا رشته مهندسی پزشکی گرایش‌هایی دارد؟ داوطلبان چگونه می‌توانند بهترین گرایش را برای خود انتخاب کنند؟ همان طور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم داوطلبان باید اطلاعات زیادی در مورد رشته مهندسی پزشکی و گرایش‌های آن داشته باشند. کسب اطلاعات کافی در مورد این رشته به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها شانس بیشتری برای موفقیت در مهندسی پزشکی داشته باشند. رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های مختلفی است. این رشته در مقطع کارشناسی دارای 3 گرایش مختلف است. داوطلبان در ترم دوم یا سوم تحصیل خود می‌توانند یکی از گرایش‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنند. گرایش‌های کارشناسی رشته مهندسی پزشکی به صورت زیر هستند:

 • مهندسی پزشکی با گرایش بیومکانیک
 • مهندسی پزشکی با گرایش بیومتریال
 • مهندسی پزشکی با گرایش بیوالکتریک

دروس مهندسی پزشکی

داوطلبان و دانش‌آموزانی که در این رشته دانشگاهی قبول شدند باید در 4 سال حدوداً 140 واحد را پشت سر بگذارند. این 140 واحد شامل دروس عمومی، پایه، تخصصی و اختیاری است. دانشجویان باید در مقطع کارشناسی دروس زیر را برای رشته مهندسی پزشکی مطالعه کنند:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 26 واحد
 • دروس اصلی: 47 واحد
 • دروس تخصصی: 47 واحد

دروس رشته مهندسی پزشکی

دروس عمومی مشترک

 • محاسبات‌ عددی‌
 • استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • ریاضیات‌ مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر مهندسی‌ پزشکی‌ زیستی‌
 • تجهیزات‌ عمومی‌ بیمارستان‌ها و کلینیک‌های‌ پزشکی‌
 • ریاضی‌ عمومی‌
 • معادلات‌ دیفرانسیل‌
 • فیزیک‌ عمومی
 • برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر
 • الکترونیک‌
 • مدارهای‌ منطقی‌
 • بهداشت‌ عمومی‌
 • اصول‌ توانبخشی‌ وسایل‌ و دستگاه‌ها
 • اصول‌ و کلیات‌ مدیریت‌ خدمات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌
 • اصول‌ سیستم‌های‌ رادیولوژی‌ و رادیوتراپی‌
 • فیزیولوژی‌
 • آناتومی‌
 • فیزیک‌ پزشکی‌
 • زبان‌ تخصصی‌ مهندسی‌ پزشکی‌
 • بیوفیزیک‌
 • کارورزی‌
 • پروژه‌
 • آمار حیاتی‌ و احتمالات
 • مدارهای‌ الکتریکی‌

دروس اصلی 

 • فیزیولوژی
 • آناتومی
 • ریاضیات مهندسی
 • مديريت خدمات بهداشتي درماني
 • ايمني و حفاظت الكتريكي
 • سيگنال‌ها و سيستم‌ها
 • مديريت فني تجهيزات و استانداردهاي ايمني پزشكي
 • فرآيندهاي فيزيولوژيك
 • انفورماتيك پزشكي
 • فراصورت در پزشكي
 • بيومكانيك باليني
 • شبيه‌سازي و مدل‌سازي سيستم‌هاي بيولوژيكي
 • پردازش سيگنال‌هاي حياتي
 • بيومتريال
 • تصويرگري پزشكي و پردازش تصوير
 • ليزر و كاربردهاي آن در مهندسي پزشكي
 • آزمایشگاه مهندسي بالینی 1 و 2
 • سیستم‌های اطلاع‌رسانی پزشکي

دروس تخصصی گرایش بیوالکتریک

 • مدارهای‌ الکتریکی‌
 • ماشین‌های‌ الکتریکی‌ مستقیم‌ و متناوب‌
 • الکترونیک‌
 • مخابرات‌ آنالوگ‌ و دیجیتال‌
 • تکنیک‌ پالس‌
 • تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم ‌ها
 • حفاظت‌ الکتریکی‌ در سیستم‌های‌ بیمارستانی‌
 • میکرو پروسسور
 • سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌
 • اندازه‌گیری‌ الکترونیکی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر هوش‌ محاسباتی‌ و زیستی‌

دروس تخصصی گرایش بیومتریال

 • کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌
 • ارتز و پروتز
 • طراحی‌ اجزا
 • دینامیک‌ ماشین‌
 • دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • خواص‌ مواد مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌
 • مکانیک‌ سیالات‌
 • ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌
 • طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر
 • شیمی‌ عمومی
 • بیوشیمی‌

دروس تخصصی گرایش بیومکانیک

 • دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • خواص‌ مواد مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌
 • مکانیک‌ سیالات‌
 • کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌
 • ارتز و پروتز
 • طراحی‌ اجزا
 • دینامیک‌ ماشین‌
 • ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌
 • طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر
 • شیمی‌ عمومی
 • بیوشیمی‌

دیدگاهتان را بنویسید